Zpět na články

Co způsobuje, že je naše pleť citlivá?

Nejčastější příčiny citlivosti pleti

Nejčastější příčiny citlivosti pleti

Kondici pleti určují a ovlivňují vnější a vnitřní příčiny. K vnějším faktorům lze zařadit hlavně zimu v období, kdy je pleť i kůže celého těla vystavena změnám teploty, čímž velmi často dochází k vysušení a podráždění. V tomto období je nutné hlavně šetrné čištění pleti – nevhodná aplikace čisticích přípravků a peelingů může daný stav vystupňovat a zhoršit.

Nesprávná péče

V běžném životě, ale i v kosmetice platí staré známé – všeho moc škodí. Platí to i pro denní ošetření citlivé pleti. Nesprávná a nadměrná aplikace velkého množství různých kosmetických přípravků je další možnou příčinou, která může vyvolat vysušení a podráždění. Také stres, příliš suché nebo zakouřené prostředí a klimatizace mohou vyvolat zhoršení stavu pokožky.

Je to alergie?

Velmi často se řekne: jsem alergická na kosmetiku. Jsou však potíže, které popisujeme, alergií? Pokud se na tento problém podíváme z dermatologického hlediska, o alergii můžeme hovořit tehdy, když po aplikaci kosmetického přípravku dojde na kůži k reakci – zčervená, svědí, pálí. Při akutní reakci může dojít k otoku či tvorbě puchýřků a všechny příznaky jako svědění a pálení jsou vystupňované. Tyto jednotlivé projevy nastupují buď náhle, nebo mohou začít i po jistém časovém období, kdy pleť přestane daný krém nebo jiný kosmetický přípravek tolerovat. S podezřením na kontaktní ekzém je třeba navštívit dermatologa, který jej potvrdí nebo vyloučí.

Kontaktní ekzém

Důvodem k alergické reakci může být však i atopický či chronický kontaktní ekzém. Kontaktní ekzém vzniká po předchozí senzibilizaci na různé chemické látky, které bývají součástí kosmetických přípravků. Kontaktní ekzém se může vyvinout u každého člověka v kterémkoliv věku života. U lidí, kteří mají citlivou pleť,  kteří trpí na různé typy ekzémových onemocnění, a u alergiků je tento problém mnohem častější. Kožní bariéra je u nich porušena, což se v běžném životě projevuje jako vysušení kůže, přičemž se mohou střídat období relativního klidu s obdobími zhoršení, když přicházejí popsané potíže. Příčina je někdy známá, jindy dojde ke zhoršení daného stavu bez zjevné příčiny. U této skupiny pacientů je denní hydratace faktorem, který může stav stability kožní bariéry výrazně ovlivnit a období stability prodloužit.

V období podráždění kůže je třeba být obzvlášť opatrný, protože různé kosmetické přípravky, které jsou používány v bezpříznakovém období a jsou negativní, mohou v tomto čase vyvolat podráždění. Tehdy je třeba okamžitě vyloučit kontakt s podezřelým přípravkem a v tomto čase se vzdát jakýchkoli kosmetických přípravků. S blížícím se létem je třeba myslet i na parfémy. Mnohé z nich mohou obsahovat fotosenzibilizující látky (např. bergamotový olej), pokud se aplikují na holou kůži. Ty mohou vlivem slunečního záření vyvolat lokální reakci, která se projeví jako kontaktní ekzém. Mluvíme o fototoxické reakci. Proto jsou na trhu voňavky určené právě na období léta, které tyto senzibilizující látky neobsahují.

Další možné alergeny

Také se může jednat o projevy kontaktního ekzému, kdy nám již zmíněné přetestování může daný problém potvrdit nebo vyvrátit. Je však třeba připomenout, že negativním testem nemůžeme alergii vyloučit. Voňavky obsahují velké množství aromatických složek a není možné všechny otestovat. Příčinou kontaktního ekzému mohou být i zubní pasty, které působí potíže na rtech, v okolí rtů, zarudnutí a pálení v ústech. Je třeba myslet i na toaletní papír, který bývá často parfémovaný. Velkou skupinu tvoří i dekorativní kosmetika určená k ošetření nehtů a okolí očí – laky na nehty či nyní velmi módní umělé řasy. Podráždit nás mohou i různé vůně, které se nacházejí ve vonných olejích, svíčkách či prášcích na praní.

Obecně lze říci, že kosmetické přípravky se skládají z různých chemických látek, z nichž každá má v daném krému své opodstatnění. Některé z nich však mohou být častější příčinou kontaktního ekzému, a proto se mnohé kosmetické firmy snaží nejčastější alergeny z krémů vyloučit. Dobrá kondice kůže znamená plnohodnotný život, což v praxi znamená život bez omezení. Pokud dojde ke zhoršení stavu, je třeba brát v úvahu všechna doporučení, jak předcházet kontaktům s alergeny, případně kosmetickými přípravky, které mohou alergie vyvolat.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Do bazénu s citlivou pletí

Do bazénu s citlivou pletí

Jak správně čistit pleť
ČIŠTĚNÍ PLETI

Jak správně čistit pleť

Suchá pleť – 5 nejčastějších mýtů
HYDRATACE A VÝŽIVA
SUCHÁ A CITLIVÁ PLEŤ

Suchá pleť – 5 nejčastějších mýtů

Víte, proč je vaše pleť suchá?
SUCHÁ A CITLIVÁ PLEŤ

Víte, proč je vaše pleť suchá?

Od peelingů z mouky po Cold Cream a dál

Od peelingů z mouky po Cold Cream a dál

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách