Zpět na články

Od peelingů z mouky po Cold Cream a dál

Vývoj pečující kosmetiky pro citlivou pleť

Vývoj pečující kosmetiky pro citlivou pleť

Stále více žen pociťuje, že mají citlivou pleť, která vyžaduje speciální péči. Ačkoli je v moderní době výběr kosmetických produktů široký, nalézt ten správný produkt bývá obtížné. Často se stává, že po použití krému, čisticího mléka či gelu pleť zčervená, je napjatá nebo příliš vysušená. Kosmetické firmy si všimly stále vzrůstající poptávky žen po pečující kosmetice pro citlivou pleť, a tak jsou nyní k dostání produkty speciálně určené pro potřeby citlivé pleti. Vývoj takovýchto produktů však není záležitostí několika let, ale spíše několika desetiletí. Odborníci zkoumají, zda mohou určité látky způsobovat podráždění, a snaží se nalézt nedráždivé a zároveň účinné složení, které bude citlivá pokožka tolerovat.

Kosmetická péče ve starověku

Myslíte si, že důraz na péči o pleť je výdobytkem moderní doby? Pak vás překvapí, že vývoj pleťových přípravků začal už před několika tisíciletími. Již ve starověkém Egyptě bylo nutné chránit pokožku před vlivy horkého a suchého podnebí. K hydrataci se tehdy používaly nejrůznější krémy a oleje. Ve starověkém Řecku používali zejména atleti na ochranu proti slunečnímu záření olivový olej a jemný písek. Jako peeling posloužila indiánským ženám mouka nebo směs pšenice a mléka. Místo hydratačního krému si ženy ve 12. století musely vystačit s namáčením obličeje ve vodě, v níž měly zůstat hydratační látky po uvařeném ječmeni. Mezi další oblíbené přípravky používané pro hydrataci patřilo například avokádo, živočišný tuk nebo palmový olej.

Počátky v lékárně

Už odpradávna si lidé byli vědomi toho, že různým typům pleti vyhovují různé látky. Postupně začala růst poptávka po produktech, které jsou svým složením přímo určené pro citlivou pokožku. Stále vzrůstající poptávka vedla lékaře ke zkoumání nedráždivých látek a k vývoji speciálních produktů. V roce 1924 tak v lékárně Dr. Rogera ve Francii vznikl krém na ruce s obsahem alantoinu, který byl znám pro své zklidňující a hojivé účinky. Lidé si tento krém brzy oblíbili, k dostání byl pouze v lékárně. Po krému následovaly další přípravky, a tak se zrodila francouzská značka Mixa. Díky pevnému zázemí lékárny a lékařskému dohledu se stala postupně expertem na péči o citlivou pokožku. V roce 2013 tato značka konečně vstoupila z francouzské lékárny až do českých drogerií.

Jak se postupem času rozšiřovala nabídka produktů, odborníci začali vyvíjet přípravky splňující potřeby všech členů rodiny. Vznikly řady produktů určené dětem, jejichž pokožka vyžaduje speciální péči již od narození. Potřebnou kvalitní péči mohou poskytnout pouze produkty se složením vyvinutým na míru potřebám jemné dětské pokožky. Nesmějí obsahovat parabeny, alkohol, barviva ani další látky, které by mohly vyvolat podráždění nebo alergii.

Cold Cream

Speciální kategorií jsou krémy obsahující jedinečnou směs zvanou Cold Cream. Ačkoli se může zdát, že se jedná o výdobytek moderní doby, první Cold Cream vznikl už 200 let př. n. l. Lékař ve starověkém Římě tehdy smíchal včelí vosk s olejem z růží a přidal trochu vody. Na tuto tradici navazuje například CC krém proti zarudnutí, který je ovšem svým složením speciálně určen pro citlivou pleť. Složení obsahující zklidňující látky, ochranný faktor a jedinečnou směs olejů a vosku zvanou Cold Cream zbavuje citlivou pleť podráždění a zarudnutí. Krém pleť zklidňuje a zároveň zajišťuje postupnou korekci barvy tak, aby byl tón pleti sjednocený. Díky hypoalergennímu složení a absenci potenciálně dráždivých složek se ani ženy s citlivou pletí nemusí obávat podráždění.

Tradice dnes

Díky kosmetickým značkám, které jsou zaměřeny výhradně na citlivou pleť, už lidé s citlivou pokožkou nemusejí zkoušet různé produkty a obávat se nepříjemných kožních reakcí, kvůli nimž se často musejí nevhodného produktu ihned zbavit. Produkty speciálně zaměřených značek zajišťují citlivou a zároveň účinnou péči o jemnou pleť i pokožku celého těla, a to nejen pro ženy a maminky, ale i pro naše nejmenší. Říká se, že nejlepším důkazem kvality kosmetického produktu jsou jeho spokojení uživatelé. Tím spíše, pokud má kosmetická značka dlouhou tradici a neustále si získává nové a nové spokojené zákazníky po mnohá desetiletí. Kvalitní pečující kosmetika mívá své kořeny v lékárně. Některé značky dbají na zachování odkazu svého lékárenského původu až do dnešní doby a díky tomu vznikají velmi dobré produkty s kvalitním složením. Pokud totiž vývoj probíhá pod lékařským dohledem a složení je mnohokrát testováno, není třeba se obávat podráždění nebo alergických reakcí.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Suchá pleť – 5 nejčastějších mýtů
HYDRATACE A VÝŽIVA
SUCHÁ A CITLIVÁ PLEŤ

Suchá pleť – 5 nejčastějších mýtů

Život s atopickou pokožkou

Život s atopickou pokožkou

Co způsobuje, že je naše pleť citlivá?
SUCHÁ A CITLIVÁ PLEŤ

Co způsobuje, že je naše pleť citlivá?

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách