Zpět na články

Víte, proč je vaše pleť suchá?

Hlavní příčiny suché pleti

Hlavní příčiny suché pleti

Xeróza je lékařské označení pro suchou pokožku. Toto označení pochází z řečtiny, kde „xero“ znamená „suchá“ a „osis“ znamená „nemoc“.

Projevy suché pokožky trpí mnoho lidí bez ohledu na věk nebo pohlaví. Suchá pokožka souvisí s nedostatečným vytvářením kožního mazu, ztenčováním vrstev kůže a následným napínáním a křehkostí kůže. Kromě toho, že tento typ pokožky se nejčastěji dědí, můžete ho v průběhu života „získat“ i působením vnějších vlivů.

  • Životní prostředí – především nepříznivé klimatické podmínky jako horký, chladný nebo suchý vzduch a samozřejmě také sluneční záření jsou faktory, které naši pokožku ohrožují. Nadměrné vystavování slunci může také přispět k vysušování pokož Opalovací přípravky pro suchou pokožku by proto měly obsahovat, kromě odpovídajícího ochranného faktoru (SPF), také hydratační látky pro obnovení hydratace pokožky.

„K suché pokožce může přispívat nedostatek nenasycených mastných kyselin a vitamínů. Pro zdraví pokožky jsou důležité i vitamíny C a E.“

  • Nevhodná péče o pokožku – je důležité dodržovat pravidelnou péči a používat výrobky vhodné pro suchou pokožku.
  • Užívání léků – o některých lécích a lékařských zákrocích (dialýza, radiační terapie, chemoterapie) je známo, že způsobují dehydrataci pokožky. Z léků mají tento vedlejší účinek například ty na regulaci krevního tlaku (diuretika).
  • Dědičnost – úroveň hydratace pokožky je částečně dána i geneticky. Někteří lidé jsou geneticky predisponováni a dědí sklony k suché pokožce.
  • Hormonální vlivy – hormonální změny, jako je těhotenství a menopauza, mohou mít za následek též vysušování pokožky.
  • Věk – s přibývajícím věkem se schopnost pokožky vytvářet pot a lipidy (tuky) snižuje z důvodu omezení funkce mazových a potních žláz v kůži. Suchá pokožka a stárnutí jsou vzájemně propojeny.
  • Strava – nedostatek nenasycených mastných kyselin a vitamínů může přispívat k suché pokožce Vitamín C a E se také podílí na zachování zdravé pokožky.
  • Dehydratace – hydratace kůže závisí na množství vody v těle. Pokud jí není dostatek, může se již suchá pokožka dále vysušovat. Příjem vody by těle být minimálně 1,5 litru za den a je nezbytný pro udržení zdravé pokožky.
  • Kouření – nikotin a toxiny z cigaretového kouře také výrazně snižují cirkulaci krve, což má za následek omezené metabolické procesy v kůži. Pokožka proto vysychá snáze a předčasně stárne.

Dědičnost a stárnutí nemůžeme ovlivnit, ale správnou péčí o pleť, vhodnou životosprávou a dodržováním pitného režimu přispíváme k zdravé a krásné pleti.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Suchá pleť – 5 nejčastějších mýtů
HYDRATACE A VÝŽIVA
SUCHÁ A CITLIVÁ PLEŤ

Suchá pleť – 5 nejčastějších mýtů

Život s atopickou pokožkou

Život s atopickou pokožkou

Co způsobuje, že je naše pleť citlivá?
SUCHÁ A CITLIVÁ PLEŤ

Co způsobuje, že je naše pleť citlivá?

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách