Zpět na články

Jak vzniká akné a jak ho léčit?

Pleť bez chybičky i v zimě? Poradíme, jak na to!

Citlivá pleť s nedokonalostmi

Citlivá pleť není typ pleti, ale stav, který může některým lidem způsobovat problémy po celý život. Někteří mají problém s citlivou pletí jenom v určitém časovém období. I tehdy může dojít k jiným obtížím, které je možné označit jako nedokonalosti.

Co jsou nedokonalosti?

Nedokonalosti jsou obtíže, které mohou mít kosmetický charakter, ale hlavní problém je medicínský a zpravidla si vyžaduje dermatologické ošetření. K nejčastějším nedokonalostem patří projevy akné (acne vulgaris). Jedná se o onemocnění vlasových folikul tváře, hrudníku a zad. Není onemocněním pouze pubertálního věku, ale může postihnout všechny věkové skupiny. Akné v pubertálním věku obvykle přetrvá do 20. až 30. roku života, přičemž těžší projevy mohou zanechat jizvy. Na vznik onemocnění má vliv několik činitelů: nadprodukce mazu, hormonální vlivy, dědičnost, časté bakteriální onemocnění dýchacích cest nebo jiné onemocnění, například zažívací obtíže.

„Akné vzniká tehdy, když se póry ucpou nahromaděním mazu v kombinaci s odumřelými buňkami. Vytvoří se zátka a vznikají černé nebo bílé tečky.“

Formy aknozní pleti

Projevy akné se podle závažnosti obvykle dělí do tří forem:

  • acne comedonica – mírná forma akné, jež se projevuje výskytem bílých a černých teček – komedonů.
  • acne papulopustulosa– středně těžká forma akné. Na pokožce se objevují malé červené pupínky – papuly nebo červené pupínky s bílým hnisem ve středu – pustuly.
  • acne conglobata – nejtěžší forma akné. Vznikají noduly, které jsou velké, bolestivé a nacházejí se hluboko pod pokožkou, anebo hluboké, bolestivé cysty naplněné hnisem, jež často zanechávají jizvy.

Jak vzniká akné

Mazové žlázy napojené na vlasové folikuly ležící těsně pod povrchem kůže produkují maz. Ten chrání pokožku a udržuje ji pružnou a hebkou. Malé otvory (póry) umožňují mazu, aby se dostal na povrch pokožky. Během pubertálního věku dochází k produkci většího množství mazu, což je způsobeno hormonálními změnami. Platí pravidlo, že čím více mazu vzniká, tím je pleť mastnější a tím horší akné se může objevit.

Akné vzniká tehdy, když se póry ucpou nahromaděním mazu v kombinaci s odumřelými buňkami. Vytvoří se zátka a vznikají černé nebo bílé tečky. Při dalším hromadění mazu v ucpaných pórech se objevují zanícené patuly nebo pustuly. Maz uvězněný v ucpaných pórech je ideální prostředí pro další množení bakterií, které normálně žijí na pokožce a jmenují se Propionibacterium acnes. Imunitní systém začne reagovat a způsobí zánět, následkem kterého pokožka kolem ucpaného póru zčervená a pupínky se zvětší a naplní hnisem, čímž vznikají cysty nebo bolestivé uzly noduly.

Léčba akné

Při mírných a středních formách akné povětšinou postačuje léčba pomocí přípravků dostupných v drogerii nebo lékárně bez lékařského předpisu. Nicméně při těžších formách, tedy jestliže se objevují cysty a noduly, je zapotřebí konzultovat možnosti léčby s lékařem.

Každé zanícené místo se nakonec vyléčí. Proto se objevují názory, že je tomu potřeba nechat volný průběh. Dermatologové vědí, že toto není nejlepší přístup, protože bez léčby mohou po vymizení akné zůstat na pokožce skvrnky a jizvičky. V případě skvrnek se jedná o tzv. pozánětlivou hyperpigmentaci. Je častokrát více viditelná u lidí s tmavším odstínem pokožky a může přetrvávat několik měsíců. Při těžších formách akné nezřídka zůstávají jizvičky, jež jsou většinou trvalé.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

6 tipů pro správnou péči po opalování

6 tipů pro správnou péči po opalování

Do bazénu s citlivou pletí

Do bazénu s citlivou pletí

Suchá pleť – 5 nejčastějších mýtů
HYDRATACE A VÝŽIVA
SUCHÁ A CITLIVÁ PLEŤ

Suchá pleť – 5 nejčastějších mýtů

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách