Zpět na články

Jak pečovat o citlivou dětskou kůži?

Jak pečovat o citlivou dětskou kůži?

Typické problémy v péči o dětskou pleť a jejich řešení

Dětská pokožka je v prvních třech letech života dítěte velmi jemná a citlivá. Oproti kůži dospělého člověka je třikrát tenčí a trpí až pětkrát vyšší přirozenou ztrátou vody. Dětská pokožka má také vyšší schopnost vstřebávat látky, i když imunitní systém ještě není zcela vyvinut. Kvůli tomu na dětskou kůži více působí negativní chemické, fyzikální i mikrobiální vlivy z prostředí. Má také větší sklony k vysušení a reaguje zvýšeným podrážděním i na látky, které pokožka dospělého snáší bez problémů. Nezhoršujme proto situaci narušováním přirozeného ochranného kožního filmu dětské pokožky:

  • příliš častým koupáním a mytím dítěte,
  • přílišným množstvím mycích přípravků (mýdla a pěny do koupele),
  • používáním příliš agresivních pracích prostředků.

„Atopický ekzém vzniká v důsledku působení cizích látek, buď místně na kůži, nebo jejich vdechováním či požitím.“

Aby citlivá dětská pokožka zvládla všechny své důležité funkce a dovedla se vyrovnat se zevními vlivy, musíme o ni přiměřeně pečovat už od novorozeneckého věku.

Kosmetika pro děti

Základem péče o dětskou pokožku je správná hygiena a pravidelné ošetřování pokožky vhodnými krémy, které jemnou a citlivou dětskou pokožku udrží vláčnou, hydratovanou a zdravou. Hlavní zásadou je používání kosmetických prostředků speciálně určených pro děti. Látky obsažené v dětské kosmetice mají zachovávat přirozenou vlhkost a vláčnost dětské kůže, umožňovat volné dýchání pokožky a zároveň působit protizánětlivě. Kosmetika pro děti by neměla obsahovat žádné alergizující složky (parfémy, konzervanty, parabeny, ftaláty a podobně).

U dětí je poměrně častým jevem suchá pokožka se sklony k odlupování. Důvodem je nedostatek hydrolipidových složek. Proto je u dětí se suchou, citlivou nebo atopickou kůží třeba v péči o pokožku ještě větší obezřetnosti.

Atopický ekzém

Specifickým problémem, kterým v dětství může dítě trpět, je atopický ekzém. Atopická pokožka se projevuje tvorbou drobných svědivých pupínků a puchýřků. Kůže bývá zčervenalá, suchá a často se olupuje. Atopický ekzém vzniká v důsledku působení cizích látek, buď místně na kůži, nebo jejich vdechováním či požitím. Vznik atopického ekzému souvisí také se vznikem astmatu a senné rýmy. Terapie spočívá v častém mazání dětské pokožky a jejím změkčování. Po dohodě s dětským dermatologem se používají vhodné léčebné masti a krémy, dětem s atopickou pokožkou pomáhá také delší pobyt u moře.

Opruzeniny

Citlivá pokožka bývá u dětí také často spojena s opruzeninami. Vznikají tehdy, když pokožka reaguje zarudnutím, pálením, až svěděním na jakýkoliv zevní podnět. Důležitá je péče o pokožku v oblasti plen – časté přebalování je důležité k ochraně dětské pokožky před agresivním působením moči a stolice. Důsledná péče o plenkovou oblast je nejlepší prevencí vzniku opruzenin či závažnějšího zánětlivého poškození kůže – plenkové dermatitidy.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Chraňte dětskou pokožku při letním koupání

Chraňte dětskou pokožku při letním koupání

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách