Zpět na články

Jak a čím nejlépe vyčistit pleť

Jak a čím nejlépe vyčistit pleť

Vyberte si ty pravé čisticí produkty

V každé drogerii dnes můžete vybírat z nepřeberného množství kosmetických přípravků určených k čištění pleti. Jak se v nich nejlépe zorientovat a sestavit tu správnou kombinaci pro dokonalou péči o pleť?

Prvním filtrem by měl být typ vaší pleti. Je spíše suchá, citlivá, nebo se více mastí a trápí vás akné? Zaměřte se na kosmetické řady určené právě pro váš typ. I v nich ale možná objevíte různé lahvičky, jejichž účelem si nejste zcela jistá. Bude pro vás vhodnější čisticí gel, nebo mléko? A k čemu je micelární voda? My vám teď jednotlivé kandidáty představíme.

Čisticí gel nebo pěna

Gely a pěny jsou oblíbené zejména u teenagerů a těch, kterým se pleť nepřestala mastit ani v dospělosti. Jsou založeny na vodní bázi a vodu potřebujete i k jejich aplikaci, proto se nehodí pro suchou a citlivou pleť – příliš by ji vysušily. Existují i krémové gely a pěny, které jsou k citlivé pokožce šetrnější.

Jak na to: Přípravek napěňte v dlaních, naneste na navlhčený obličej, krouživými pohyby pleť umyjte a opláchněte opět vodou.

Odličovací mléko

Také se můžete setkat s označením čisticí mléko. Má stejný účel jako gel, důležitý rozdíl ale je, že k jeho aplikaci nepotřebujete vodu. Je proto vhodné zejména pro suchou a citlivou pokožku, která na kontakt s vodou může reagovat podrážděním. K dostání jsou i odličovací mléka pro problematickou pleť. Po nich sáhněte, pokud máte onu komplikovanou kombinaci pleti mastné a zároveň citlivé.

Jak na to: Mléko rozetřete na obličej vatovým tamponkem nebo prsty, nechte chvilku působit a pak jemně tamponkem setřete. Opakujte, dokud nebude vata zcela čistá.

Odličovací olej

Používat olej k čištění a odličování zní zvláštně. Pokud ale správně zvolíte jeho typ, můžete čistit i mastnou pleť. Oleje zbaví pleť nečistoty stejně účinně jako gely. Zároveň pleť nevysuší. Dá se říci, že se hodí pro všechny typy pokožky, je ale potřeba si dobře vybrat.

Jak na to: Dodržujte návod na svém oleji. Některé se vmasírovávají do suché pokožky a pak se vodou oplachují, jiné (hydrofilní) se míchají s vodou už na vatovém tamponku a promění se tak v emulzi.

Odličovač očí

Při večerním rituálu věnujte zvláštní pozornost očím a očnímu okolí. Tyto partie jsou velmi citlivé, ale také obvykle vyžadují intenzivní odlíčení: řasenka, oční stíny, linky… S tím si obyčejné mléko neporadí, je potřeba povolat do boje speciální odličovač očí. Vybírat můžete z odličovačů jednosložkových – na bázi mléka, vody či gelu – nebo dvoufázových, které kombinují olejovou a vodní složku.

Jak na to: Naneste odličovač na vatový tamponek (dvoufázový předtím nezapomeňte protřepat), přiložte na zavřené oko, nechte působit a pak jemně setřete. Jakmile bude tamponek zcela čistý, máte hotovo.

Pleťová voda

Pleťová voda neboli tonikum slouží k dočištění. Je to další krok čištění po gelu, mléku nebo oleji. Pokožku zbaví zbytků make-upu a odličovacích přípravků, které na ní mohly zůstat po čištění. Zároveň už často obsahuje pečující látky a výtažky, a může tedy zklidňovat, osvěžovat, vypínat či zjemňovat pleť.

Jak na to: Tonikum aplikujte na vatový tamponek a otřete jím celý obličej. Neoplachujte.

Micelární voda

Tento v poslední době čím dál tím oblíbenější zázrak vám pomůže čisticí proceduru zjednodušit, což se hodí zejména ráno. Kombinuje v sobě totiž účinky gelu nebo mléka a pleťové vody a poradí si i s očním make-upem. Na výběr je již více druhů těchto vodiček, vyberte si podle typu pleti: je libo zklidnění, zmatnění nebo ochrana proti vysušování?

Jak na to: Vodu naneste na vatový tamponek a otírejte jím obličej. Aktivní částice – micely obalí nečistoty, a tampon je tak z pokožky snadno setře. Vyměňujte tamponek a postup opakujte, dokud nebude úplně čistý. Pak můžete nanést rovnou krém.

Ubrousky

Nepostradatelným pomocníkem na cestách i během hektických dní jsou čisticí ubrousky. Jsou napuštěné odličovací emulzí, a báječně tak poslouží všude tam, kde s sebou nemůžete nebo nechcete brát lahvičky. Potřebujete se v kanceláři rychle přelíčit na večer? Žádný problém, ubrousek si s odlíčením poradí.

Jak na to: Ubrouskem jemně otřete obličej. Opakujte, dokud se na ubrouscích objevují nečistoty. Po vyjmutí ubrousku balení hned uzavřete, aby se emulze nevysušovala.

Vybavte se na další kosmetické nákupy naším průvodcem a napište nám, jaké přípravky to vyhrály právě u vás. Zůstáváte věrná oblíbeným stálicím? Nebo jste objevila něco úplně nového?

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Jak správně čistit pleť
ČIŠTĚNÍ PLETI

Jak správně čistit pleť

Suchá pleť – 5 nejčastějších mýtů
HYDRATACE A VÝŽIVA
SUCHÁ A CITLIVÁ PLEŤ

Suchá pleť – 5 nejčastějších mýtů

Co způsobuje, že je naše pleť citlivá?
SUCHÁ A CITLIVÁ PLEŤ

Co způsobuje, že je naše pleť citlivá?

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách