Zpátky na články

Jarní únava není mýtus

Proč přichází a jak proti ní bojovat?

Na jaře všechno roste a kvete, celá příroda se zdá být plná síly, ale někteří lidé se únavou nedokážou skoro zvednout z postele. Čím to je? Pro náš organismus jaro představuje velkou zátěž. Mění se cirkadiánní rytmus, což je biorytmus během jednoho dne. Mění se také klima. Je prima odhodit zimní kabát a přezout do polobotek, tělo si ale musí na změnu zvyknout.

Jarní únava není nemoc, ale může vážně znepříjemnit život. Neustálá ospalost, poruchy soustředění, bolesti hlavy a nechuť k jídlu jsou nejčastější příznaky. Dobrá zpráva je, že můžeme tělu pomoci se s příchodem jara lépe vyrovnat. Jak?

„Za jarní únavou se často skrývá nedostatek vitaminů a minerálů. Snažte se jíst co nejpestřeji a vyhněte se průmyslově zpracovaným pokrmům.“

Vyspěte se dorůžova

Je to přece jasné: když je člověk unavený, měl by více spát. Ne tak docela. Záleží totiž hlavně na kvalitě spánku. Nezanedbávejte spánkovou hygienu:

  • Svítící displeje a diody vykažte za dveře ložnice, relaxujte spíše u knihy – ale pozor na žánr! Detektivka nebo horor nebudou to pravé.
  • Nemáte možnost místnost důkladně zatemnit před světlem zvenku? Maska přes oči může pomoci.
  • Místnost před spaním pořádně vyvětrejte, případně nechte na noc pootevřené okno.
  • Těsně před spaním nejezte nic těžkého a nepijte alkohol ani nápoje s kofeinem. Raději si dejte uklidňující bylinkový čaj, výborná je třeba meduňka.
  • Pronásleduje-li vás stres až do ložnice, vyzkoušejte meditaci.

Budiž světlo

Abyste byli plní energie a v dobré náladě, potřebujete serotonin, přezdívaný „hormon štěstí“. Tělo si serotonin nedokáže vyrobit bez slunečního světla, a vzniká tak nerovnováha mezi serotoninem a melatoninem, hormonem spánku. Snažte se být proto co nejvíce venku. Je světlo ráno, když jdete do práce? Vyskočte z tramvaje o pár stanic dříve a jděte pěšky. Nebo za světla z práce odcházíte? Užijte si procházku na sluníčku, které už začíná krásně hřát. Oběd si snězte na lavičce v parku, uklidníte se navíc pohledem do zeleně.

Rozhýbejte tělo

Dovlekli jste se z práce vyčerpaní domů a cvičení je to poslední, co by se vám chtělo? Pokud se ale překonáte a prolomíte začarovaný kruh, cvičení vám s jarní únavou pomůže bojovat. Pohyb totiž zvyšuje cirkulaci krve a tím do těla dostanete více kyslíku. Před uzavřenou místností dejte přednost aktivitám venku a nepřehánějte to s intenzitou. Důležitá jsou i dechová cvičení: nevyžadují tolik námahy a pomáhají proti stresu.

Ať všechno proudí

Nezanedbávejte hydrataci, dostatek tekutin je nezbytný pro fungování všech buněk v těle. Bez vody stojí všechny procesy tělo více námahy. Můžete si to představit třeba jako špatně namazaný stroj. K už tak nepříjemné únavě se pak může přidat i bolest hlavy a malátnost.

Voda pomáhá nejen zevnitř. Zkuste třeba ráno studenou sprchu. Zrychlí krevní oběh (= více kyslíku, vzpomínáte?) a také vás krásně probere. Máte-li možnost, zajděte do sauny. Budete se cítit jako znovuzrození.

Projezte se k energii

Za jarní únavou se často skrývá nedostatek vitaminů a minerálů. Snažte se jíst co nejpestřeji a vyhněte se průmyslově zpracovaným pokrmům. Tolik oblíbené superpotraviny neuškodí, ale zařaďte do jídelníčku i takové „obyčejné“ suroviny, jako jsou ovesné vločky a listová zelenina. Proč zrovna ty? Ovesné vločky obsahují hořčík a vitamin B a působí blahodárně na funkci svalů a metabolismus. Saláty a jejich příbuzní doplní železo a kyselinu listovou – oboje je nezbytné pro krvetvorbu. Začněte hned ráno: dejte si ovesnou kaši nebo zelené smoothie.

Jarní únavy se nezbavíte lusknutím prstů, je to běh na dlouhou trať. Každý krok ale pomůže, abyste se cítili lépe a začali se radovat z jara s novou energií. Jak únavě vzdorujete vy?

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Suchá pleť – 5 nejčastějších mýtů

Suchá pleť – 5 nejčastějších mýtů

Jak správně čistit pleť
ČIŠTĚNÍ PLETI

Jak správně čistit pleť

Víte, proč je vaše pleť suchá?

Víte, proč je vaše pleť suchá?

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách