Zpět na články

Zbavte se drobných vrásek

Jak vráskám předcházet a jak proti nim bojovat

Vrásky jsou přirozenou součástí stárnutí, ale to žádná žena slyšet nechce. Obzvlášť pokud se drobné linky kolem očí a úst začnou objevovat předčasně. Poradíme vám, jak vráskám předcházet i jak proti nim zasáhnout.

Prevence je základ

Pro vznik vrásek můžete nebo nemusíte mít genetické předpoklady. Péči o pokožku ale máte zcela ve svých rukou, tak toho využijte. Volte vhodné přípravky pro svůj typ pleti, nevynechávejte večerní odlíčení, dopřávejte si pleťové masky. Významným spouštěčem tvorby vrásek je sluneční záření, dávkujte jej proto s rozumem.

„Pokud se objeví první drobné vrásky, je potřeba udržovat pleť pružnou a hydratovanou. Zvolte krém kombinující hydratační složky s látkami účinkujícími přímo proti vráskám.“

Ujistěte se, že váš jídelníček obsahuje dostatek zdravých tuků a zeleniny. Mastné kyseliny zvlhčují pleť, vitaminy a antioxidanty zase pokožce pomáhají bojovat proti vnějším vlivům. Dejte si k obědu rybu se špenátem nebo salát s avokádem a olivovým olejem. K svačině si zobněte pár oříšků nebo kokosové lupínky. Pijte hodně vody. Hydratovaná pokožka je zářivější, a vy tak budete vypadat mladší.

Dalšími faktory, které přispívají k tvorbě vrásek, jsou kouření, nedostatek spánku a nevyhovující dioptrie. Neustálé ostření a mžourání přetěžují svaly okolo očí a pod kůží formují jakési „drážky“. Z těch se pak snadno stanou vrásky.

Co dokáže vhodná kosmetika?

Pokud se objeví první drobné vrásky, je potřeba udržovat pleť pružnou a hydratovanou. Zvolte krém kombinující hydratační složky, jako je glycerin, s látkami účinkujícími přímo proti vráskám.

Jednou z nich je retinol, což je vlastně jiná forma vitaminu A. Dokáže proniknout do vrchní vrstvy pokožky a působit na kolagenová vlákna. Další často používanou látkou je kyselina hyaluronová, která na sebe váže vodu a vyplní tak prostor mezi vlákny. Má také protizánětlivé a hojivé účinky. V boji proti vráskám pomohou i antioxidanty: vitaminy A, C, E a beta-karoten.

Ať už zvolíte jakékoli přípravky, váš denní krém nebo make-up by měly obsahovat ochranný faktor. Omezíte tak nejen tvorbu nových vrásek, ale můžete dokonce pokožce pomoci zredukovat vrásky stávající.

Poraďte se s odborníky

Vyzkoušela jste všechno, a vrásky ne a ne zmizet? Navštivte lékaře a zkonzultujte s ním další možnosti. Kromě léků a koncentrovaných krémů dnes dermatologie i plastická chirurgie nabízí širokou škálu drobných zákroků.

Krátkodobý účinek poskytnou nejrůznější injekční výplně, například kolagen nebo kyselina hyaluronová. Podstoupit můžete také mikrodermabrazi nebo dermabrazi, obroušení nejkrajnější vrstvy kůže, buď pomocí krystalků, nebo elektrické frézky. Razantnějším zákrokem je pak facelifting. Jedná se o odstranění přebytečné kůže a podkožního tuku. Vrásek vás zbaví na pět až deset let.

Jak jste na tom s vráskami vy? Berete je jako nevyhnutelnou součást života, nebo se je snažíte vymýtit? Jaká strategie vám zafungovala? Podělte se s námi!

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách