Zpět na články

Co způsobuje suchou kůži na rukou?

Co způsobuje suchou kůži na rukou?

Suchá kůže na rukou

Suchá pokožka trápí mnohé z nás. Může se objevovat kdekoli na těle, ale v některých oblastech se vysušuje a praská snadněji. Suchá a popraskaná pokožka vyvolává pocity napětí kůže, kůže pak šupinatí a svědí. Nejčastěji trápí tento problém ruce, a to především z důvodu častého mytí. Prasklinky (takzvané ragády) se běžně vyskytují více kolem kloubů, protože zde je pokožka napjatá a při napínání snadno praská. Je dobré ruce několikrát za den promašťovat výživnými a ochrannými krémy, které pokožku udrží hebkou a vláčnou.

Ačkoli na to mnohdy zapomínáme, velmi agresivně působí běžné čisticí prostředky. Proto při úklidu nebo mytí nádobí vždy používejte ochranné rukavice. Čas od času si dopřejte peeling, který odstraní odumřelé buňky, nebo rozmazlete ruce výživným zábalem, případně olejovou lázní.

 

Jak podpořit hojení popraskané kůže

Pokožka (epidermis) je nejsvrchnější vrstva kůže. Funguje jako vodotěsný obal kolem povrchu těla a je tvořena tenkým vrstevnatým epitelem z dlaždicových buněk, pod nimiž je bazální membrána. V pokožce se nenachází žádné cévy: je vyživována pouze difuzí ze škáry (dermis) a kyslík bere přímo z okolního vzduchu. Pokožka hraje důležitou roli při regulaci tělesné teploty a působí jako bariéra chránící naše tělo před infekcí. Některé části těla jsou však náchylné k vysychání a popraskání, což často vede k tomu, že kůže ztrácí svoji ochrannou schopnost.

 

A co nohy?

Okolí pat a celkově pokožka na nohou je také náchylnější k vysušování. Důsledkem je pak hrubá a popraskaná kůže, což může být nepříjemné a v závažných případech i bolestivé. Kůže na patách je obecně silnější, aby odolala tlaku a pohybové zátěži při chůzi a běhu. Pokud paty v důsledku vysušení praskají, zvyšuje se riziko vzniku plísní. Proto je potřeba o popraskanou kůži pečovat: používat vhodné krémy a pravidelně se nechat hýčkat v rukou zkušené pedikérky.

Další lokalitou náchylnou na přesušení jsou také rty, které mohou být vysušené a rozpraskané i v důsledku některých onemocnění (perorální dermatitida, opary, akné apod.).

Doporučení na závěr

Obecně platí, že aby se naše kůže po jakémkoli poškození dostala opět do původního stavu, musíme o ni náležitě pečovat. Volit bychom měli přípravky, které zaručí účinnou a rychlou rehabilitaci kůže. Vhodné jsou také ty, které se starají o kůži v akutních stavech poškození a které dokážou upravit povrch kůže a zajistit její obnovu.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách