Zpět na články

Pozitivní myšlení: jak udržet pozitivní přístup

10 tipů, jak si získat a udržet pozitivní přístup

Vraťme se na okamžik do svého dětství a vybavme si oblíbené pohádkové hrdiny. Jak je možné, že se jim vždy podaří dosáhnout cíle? Kde berou odvahu, vytrvalost, schopnost překonávat překážky, touhu učit se novému a vyzkoušet neznámé? Mají pozitivní přístup! Chcete se i vy naučit pozitivnímu myšlení a udržet si jej jako standardní hodnotu ve svém životě? Právě pro vás jsme vybrali 10 rad, které vám pomohou tento proces nastartovat.

1. Probuďte svůj potenciál.
Nechat se lanovkou vyvézt na vrchol, když k němu vede pěší cesta? Cílů se dá dosáhnout různým způsobem. Lanovkou rychle a bez námahy. Pěší výstup, krok po kroku, to je pot a dřina. Ale také zdravý pohyb, více čerstvého vzduchu a hlavně zkušenosti, které v průběhu nasbíráte.
Zodpovězte si upřímně pár otázek: „Jsem motivovaná ke změně, nebo o tom pouze mluvím? Jsem ochotná vystoupit z komfortní zóny a začít dělat věci jinak? Chci prohlubovat své schopnosti a učit se novým dovednostem?“ Pokud je vaše ano opravdové, máte první úspěšný krok za sebou.

2. Najděte svou nejlepší přítelkyni.
Stanovujete si opakovaně vysoké cíle? Když selžete, zlobíte se na sebe a cítíte zklamání, vztek, smutek, zoufalství? Podobné pocity už mít nemusíte. Stačí se spřátelit s„tou“, která je vám nejblíže. Sama sobě buďte nejlepší přítelkyní. Takovou, která vás má ráda za každé situace. Podporuje, když se něco nedaří. Pochválí za sebemenší úspěch a podrží, když je jeho dosažení ještě v nedohlednu. Kladný vztah k sobě je předpokladem kvalitních vztahů s druhými.

3. Pracujte s negativními emocemi.
Když vás něco rozladí, nebojte se nahlédnout do svých emocí. Zjišťujte: „Jak se cítím v tuto chvíli? Co ve mně vyvolalo tyto pocity? Kde v těle je vnímám? Co mi připomíná tato situace? Jaké byly moje reakce poté? Co jsem mohla udělat jinak? Co jsem udělala, abych se cítila lépe? Jak jsem se mohla negativním pocitům vyhnout? Jak bych je mohla lépe zvládnout?“ Informace, které se dozvíte, si zapisujte. Budete mít jasný přehled o tom, co a jak ovlivňuje vaše nálady a co právě vám pomáhá v předcházení a zvládání negativních emocí. Ovládáním emocí snižujete riziko stresových situací.

4. Projevte dobrou vůli ve stanovených mezích.
Chceme-li být obklopeny dobrými vztahy, začněme samy u sebe. Lásku, pochvalu a porozumění nepotřebujeme jen my, ale každý z nás. Neotálejme, vezměme iniciativu do svých rukou a dávejme blízkým to, co chceme, aby dávali oni nám. Nezapomínejme ale na to, že i úsilí má své limity. V každém vztahu je nutné vytyčit si hranice a trvat na jejich dodržování. S nastavením mezí pomohou otázky: „Kam jsem ochotná zajít ve vztahu k druhým? Kam dovolím jim, aby zašli? Co si od okolí nechám líbit? Co akceptovat nebudu?“ Důsledností nabýváte respekt u svého okolí.

5. Pomáhejte a řekněte si o pomoc. 

Chcete pomáhat, ale nevíte jak? Je to jednoduché: stačí se jen rozhodnout a vyhledat organizace, které vaši nabídku uvítají s otevřenou náručí. Získejte hřejivé pocity a nesdělitelné zkušenosti při pomáhání druhým, ve svém volném čase, bez nároku na honorář, jako dobrovolník.
A co vaše umění říci si o pomoc? Nečekejte, až partner uhádne, co potřebujete, ale požádejte ho o to. Nelimitujte se dopředu obavou, že budete obtěžovat nadřízené nebo kolegy, když si nevíte rady s pracovním úkolem. Naučte se být ve svých sděleních co nejkonkrétnější. Protože tato dovednost vyžaduje nácvik, trénujte ji například před zrcadlem, s diktafonem, s druhou osobou. Schopností vyjádřit své přání zabraňujete komunikačním nesouladům.

6. Zbavte se všeho nepotřebného.
Průvan v šatníku už k jaru patří. Ale co s tím ostatním nepotřebným? Co třeba nevhodní lidé, kteří nás obklopují? „Přátelství“, kde se vytratilo porozumění, pochopení, zábava? Minimalizujte čas, který trávíte s osobami, jež na vás mají špatný vliv. Buďte otevřená k seznamování se s těmi, kteří mají podobné zájmy jako vy, a travte s nimi aktivně volný čas. Vstřícní a veselí lidé, v jejichž přítomnosti se zasmějete, uvolníte a pohovoříte o tom, co vás těší i trápí, jsou výbornou prevencí před špatnými náladami.

7. Vylepšete návyky, snižte nároky.
Slibujete si, že se od zítřka už více nedotknete sladkostí, smaženého, uzeného, atp.? Pokud je jmenované standardně obsaženo ve vašem jídelníčku, je nereálné obměnit to přes noc. Změna nevhodných návyků je možná den po dni, souvislým a dlouhodobým přístupem. Nechtějte po sobě dokonalost. Mějte na paměti, že čím vyšší nároky, tím blíže k selhání. Když se něco nedaří, nevzdávejte to. Jde jen o malé zaváhání na vaší dlouhé cestě a vy jdete dál. Odměnou za vytrvalost jsou požadované výsledky.

8. Plánujte a najděte čas jen pro sebe.
Plánování času je dovednost, která se dá naučit. Jednoduchým návodem k dobrému plánování může být určení priorit podle: důležité X nedůležité a spěchá X nespěchá. Vymezení pravidelné doby pro sebe je významnou součástí duševní hygieny. V tomto čase se věnujme koníčkům, relaxaci, sportu. Necítíte se na aktivní sportování? Procházejte se. Chůze je jedním z nejzdravějších způsobů pohybu. Každodenní aktivitou, která vás odreaguje od pracovních i osobních starostí, předcházíte vyhoření.

9. Buďte zaměřená na změnu.
Vytvořte si své vlastní téma, stanovte svůj osobní cíl. O to, co chcete v následujících měsících změnit, usilujte každodenně. Užívejte si jakýkoliv zdar, pochvalte se za vše, co jste dokázala. Zapisujte si úspěchy do deníku. Psaní nám pomáhá uvědomovat si, kolik jsme toho dosáhli a kolik toho ještě dosáhnout můžeme. Vynaložené úsilí na cestě k úspěchu podporuje vaše sebevědomí.

10. Vyhledejte podporu.
Všichni z nás se čas od času dostaneme do situace, se kterou si nevíme rady. Právě v takových obdobích je možné využít pomoci odborníků. Najděte tedy i vy potřebnou kuráž a osobně vyzkoušejte, jak pro vás mohou být koučink a jiné formy poradenství přínosné. Hodnota investice do sebe a svého osobního rozvoje se vám v budoucnu mnohokrát znásobí.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Do bazénu s citlivou pletí

Do bazénu s citlivou pletí

8 doporučení pro lepší život s citlivou pletí

8 doporučení pro lepší život s citlivou pletí

Blahodárná síla spánku

Blahodárná síla spánku

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách