Zpět na články

Péče o tělo začíná vhodným oblečením

Péče o tělo začíná vhodným oblečením

Citlivá pokožka je náchylná k mechanickému podráždění, vyrážkám, svědění a kontaktním alergiím.

Je proto potřeba věnovat zvýšenou pozornost výběru nejen kosmetických přípravků a potravin, ale také oblečení a vůbec všeho, s čím vaše kůže přichází denně do styku. A na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Péče o tělo začíná přírodními materiály? Ne vždy

Ačkoli se to může zdát samozřejmé, ne všechny přírodní materiály budou citlivé pleti svědčit. Nejvhodnější jsou hladké měkké tkaniny jako bavlna nebo pravé hedvábí. Vlna a len, ačkoli přírodní, mohou svou hrubší strukturou pokožku dráždit. Mezi alergiky je oblíbená vlna merino, která je jemnější a lehčí než klasická vlna.

TIP: Pátrejte po původu svého oblečení a dávejte přednost certifikovaným textiliím. Certifikáty BIORA, GOTS nebo INV Best upravují zacházení s chemickými látkami ve výrobě.

V létě je v péči o tělo a pokožku nejdůležitější prodyšnost. V zimě dejte před těžkými kabáty a silnými svetry přednost několika tenkým vrstvám, které můžete odkládat podle potřeby. Při sportu volte funkční materiály, které dokážou odvést pot od těla. Toto oblečení je ale potřeba správně vrstvit a nekombinovat syntetické materiály s přírodními. Ze syntetických materiálů je citlivou pokožkou nejlépe snášen polypropylen.

Dopřejte si pohodlí

Můžete mít oblečení ze sebevhodnějšího materiálu, ale pokud bude škrtit, moc pohodlí si neužijete. K správné péči o tělo patří volné střihy, široké průramky a neobtažené džíny. Pozor dávejte také na zapínání a švy – neměly by nikde dřít. To je důležité zejména v místech, která se intenzivněji potí, tedy podpaží, třísla nebo podkolenní jamky. Pot v kombinaci s mechanickým podrážděním pokožky často způsobuje nepříjemnou vyrážku.

Oblečení s průkazem původu

Levné oblečení proudící k nám ze zemí mimo Evropskou unii vám sice ušetří pár korun, ale přidělá vrásky na čele. Proč? Obsahuje množství chemikálií, jako jsou ftaláty, azobarviva a těžké kovy, kterými se dosahuje zářivých barev, potisků nebo nemačkavé úpravy. Jak se jim vyhnout? Pátrejte po původu svého oblečení a dávejte přednost certifikovaným textiliím. Certifikáty BioRe, GOTS nebo INV Best upravují nakládání s chemickými látkami ve výrobě[1]. Dnes je již široce dostupné oblečení z bio bavlny, pěstované na rozdíl od konvenční bavlny bez chemických postřiků.

Vybráno? A máte také vypráno?

Vybrali jste v obchodě podle našich rad pohodlné oblečení? Před prvním nošením ho nezapomeňte vyprat! Zbavíte se tak zbytků chemikálií, kterými je oblečení napuštěno. Týká se to zejména umělého hedvábí, bavlněných směsí, manšestru a látek s nemačkavou nebo antimikrobiální úpravou. Používejte prací prostředky a aviváže s minimem parfemace speciálně určené pro citlivou pokožku.

Naše rady vám pomohou vytvořit pohodlný šatník, ve kterém se bude vaše citlivá pokožka cítit jako v bavlnce. Pochlubte se svými úlovky v komentářích.

[1] Zdroj: https://issuu.com/greenpeaceczech/docs/textilni_certifikaty_pod_lupou_detoxu

 

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Jarní únava není mýtus

Jarní únava není mýtus

Když citlivá pokožka svědí…

Když citlivá pokožka svědí…

Můj všední den s citlivou pletí

Můj všední den s citlivou pletí

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách