Zpět na články

Na dovolenou s citlivou pokožkou

Co si nezapomenout sbalit

Zatímco vy se na dovolenou těšíte celé týdny a všechny letní radovánky si náležitě užíváte, vaše pokožka z toho zvlášť nadšená není. Zejména s citlivou pletí byste při balení měli myslet na to, co nezapomenout, aby vám z vysněné dovolené neudělala peklo na zemi. Co citlivé pleti v létě nejvíce vadí a co by měla obsahovat vaše prázdninová „krabička poslední záchrany“?

Léto budiž zatraceno?

Citlivá pleť nemá ráda dobrodružství. Má ráda pravidelný režim bez vzruchů. Rozhodně by se obešla bez:

  • Suchého vzduchu v letadle – čím delší let, tím hůře.
  • Slunce a s tím související časté aplikace krémů s SPF.
  • Všudypřítomného horka a zvýšeného pocení.
  • Písku a slané mořské vody nebo chloru v bazénu.
  • Kontaktu s neznámými kosmetickými přípravky a ložním prádlem v hotelu.
  • Cizokrajných jídel, která se prostě nedají nevyzkoušet.
  • Stresu a narušeného spánkového režimu.

Do kufru tedy nezapomeňte přidat:

Cestovní balení kosmetiky

A to včetně sprchového gelu a šamponu. Na místě tak nebudete muset nic shánět, ale hlavně tím odbouráte jedno z dráždidel: neznámou kosmetiku. Předpokladem tedy je, že odoláte výhodným letním nabídkám kosmetických značek a pořídíte si miniatury svých osvědčených přípravků nebo prázdný cestovní set, do kterého je odlijete. Jakoukoli novou kosmetiku otestujte několikrát ještě před odjezdem.

Pár týdnů před odjezdem můžete začít užívat výživové doplňky, například antioxidanty či laktobacily, abyste připravili tělo na vyšší zátěž.

Opalovací krém

I když bez krému s SPF se neobejdeme už téměř celoročně, na dovolenou v teplých krajích nebo vysoko v horách to chce přitvrdit. Opalovací krémy ale mohou citlivou pokožku podráždit, zejména kvůli častému nanášení. Vybraný přípravek proto vyzkoušejte předem, nejlépe „při zátěži“, tedy na slunci. Proč? Na některé krémy zareaguje vaše pleť až při kontaktu se slunečními paprsky. A to není nic, co byste chtěli zjistit až první den dovolené.

Vhodné oblečení

Upnuté džíny a šaty z umělých materiálů nechte doma a sbalte si volné vzdušné oblečení a spodní prádlo z přírodních vláken. Oceníte je nejen přímo na dovolené, ale také během cesty. Sedět v těsných kalhotách několik hodin v autobuse nebo se zpotit při dobíhání letu není vůbec příjemné. Oblékejte se také spíše méně než více. Tím nenabádáme k obscénnostem – citlivá pokožka má zkrátka radši nižší teploty.

Hydratační krém i na tělo

Při balení kosmetiky nemyslete jen na obličej, ale přibalte i hydratační tělový krém či mléko. Na dovolené se budete zřejmě častěji sprchovat, protože po pobytu v moři či bazénu je potřeba smýt sůl a písek nebo chlor. Hydratační tělové mléko ihned po sprše pomůže pokožce se s vyšší zátěží vyrovnat.

Vějíř

Složený v kabelce nezabere moc místa a oceníte ho při procházkách i na pláži. Pokud je nám horko, máme nutkání oplachovat si obličej studenou vodou. To ale není vhodné ze dvou důvodů: častý kontakt s vodou pokožku vysušuje a ve vodě navíc mohou být bakterie, které jsou možná neškodné, ale vaše pleť je nezná a může na ně zareagovat. Vějíř osvěží stejně dobře, a navíc je to pěkný módní doplněk.

Léky

Máte-li předepsané jakékoli léky od svého dermatologa, nezapomeňte je přibalit do cestovní lékárničky k živočišnému uhlí a jiným evergreenům. Pokud víte, jak vaše pleť reaguje na podráždění, přibalte také léky a zklidňující přípravky přímo na daný problém – ať už jsou to vyrážky, opary, či ekzém. Pár týdnů před odjezdem můžete začít užívat výživové doplňky, například antioxidanty či laktobacily, abyste připravili tělo na vyšší zátěž.

Jak vidíte, není těžké se sbalit tak, aby byla na dovolené spokojená i vaše pleť a nechala vás užít si léto naplno. Máte z našeho seznamu všechno odškrtané? Na něco jsme zapomněli? Další položky můžete přidávat v komentářích.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách