Zpět na články

Mýty a fakta o citlivé pleti

Mýty a fakta o citlivé pleti

Trápí citlivá pleť i vás?

Citlivá pleť je velmi častý problém žen, který i přes dodržování zásad ošetření pleti či stravovacích návyků dokáže nemile překvapit.

O citlivé pleti bylo již napsáno mnoho stran a existují i zaručené recepty, jak předejít zhoršení stavu pleti. To, čím je citlivá pleť charakteristická, je štípání, svědění, pálení. Na pokožce se projeví jako zarudnutí, vysušení, loupání nebo vyrážky.

Podráždění pokožky může vyvolat mnoho faktorů. Projevy nastupují pomaleji, zejména na začátku se může střídat období potíží s obdobím relativního klidu.

Pár mýtů, nad kterými je potřeba se zamyslet:

Citlivou pleť mají pouze ženy – mýtus

Tento problém netrápí pouze ženy, ale i muže. Během života jen málokdo z nás může říct, že ho pleť nikdy nesvědila, neštípala či nepálila. Do skupiny lidí s citlivou pokožkou patří také děti, které ale tento stav častokrát neumí dostatečně určit a popsat. Jde hlavně o velkou skupinu lidí trpících atopickou dermatitidou.

Citlivou pleť mají pouze lidé s atopickou dermatitidou – mýtus

Citlivá pleť se může vyskytovat i u osob, které nikdy netrpěly nemocemi, jako jsou atopická či jiná dermatitida, potravinová alergie nebo astma.

Nicméně u této skupiny pacientů může dojít k iritaci mnohem dříve než u osob, které tato onemocnění nemají. Zde je nutné připomenout, že nedodržování léčby a doporučení dermatologa, pneumologa nebo alergologa vede k tomu, že kůže obličeje, ale i celého těla je mnohem citlivější na všechny faktory vnějšího i vnitřního prostředí.

Stravovací režim hraje také důležitou roli: správným složením jídelníčku a vyloučením potravinových složek, o kterých víme, že nám škodí, můžeme předcházet nechtěnému stavu.

Citlivá pokožka je totéž co alergická – mýtus

Podráždění pokožky může vyvolat mnoho faktorů. Projevy nastupují pomaleji, zejména na začátku se může střídat období potíží s obdobím relativního klidu.

Alergická reakce nastupuje rychle a podle anamnézy je po úpravě lokálního nálezu možné testováním dokázat, nebo vyloučit vyvolávající příčinu.

Podrážděné pleti pomůže změna kosmetiky – mýtus

U podrážděné pleti, zejména pokud se stav zhoršuje, se nedoporučuje změna kosmetiky ani domácí recepty – podomácku vyrobené krémy. Takto podrážděná pokožka je mnohem citlivější na faktory vnějšího prostředí a péče v tomto případě patří do rukou dermatologa.

U citlivé pleti je potřeba se zamyslet nad tím, zda se jedná o problém kosmetický, nebo o onemocnění. Zda se potíže vyskytují poprvé, nebo se opakují sezonně, zda mají konkrétní vyvolávající příčinu.

Pokud jde o problém kosmetický, je potřeba se zamyslet nad denní péčí. Pleťové vody, mýdla, pěny, peelingy, čisticí ubrousky, pleťové masky, nesprávně zvolené krémy, nesprávná kombinace či duplikace jednotlivých přípravků mohou způsobovat podráždění. Pracovní prostředí hraje také důležitou roli: prach, klimatizace, vítr a střídání ročních období ovlivňují naši pleť denně. Je navíc nutné chránit svou pleť přípravky s UV faktorem a myslet na to, že se opalujeme nevědomky během celého dne.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách