Zpět na články

Mýty a fakta o akné

Mýty a fakta o akné

Věděli jste, že příliš časté čištění pleti může stav problematické pleti ještě zhoršit? Pro aknózní pleť je pravidelné čištění nutností, avšak při častém mytí ztrácí pokožka hydrataci a začne produkovat ještě více nechtěného mazu. Přečtěte si i další nejčastější mýty a fakta!

 • Akné je způsobeno špatnou hygienou – pravdou je, že přílišné čištění pleti ve skutečnosti škodí víc než nedostatečné mytí, protože pleť se častým třením může podráždit.
 • Vytlačení odstraní pupínky – zahojení komedonů trvá pár dní, ale po vytlačení se hojení prodlužuje i na několik týdnů. Způsobuje to pro pokožku trauma, jež může vést k zánětu nebo infekci.
 • Akné se přenáší na jiné – akné je způsobeno komplexními interakcemi měnících se hormonů, mazu, nadměrného množení se obvykle neškodných bakterií, zánětem atd. a nepřenáší se z jednoho člověka na druhého.

„Slunce poškozuje kolagen, který udržuje pokožku pevnou a stáhnutou, póry pak ztrácejí oporu a otevřou se.“

 • Slunce zlepšuje akné – vystavování se slunečnímu záření může na pohled snížit zánět a zmenšit akné. Nicméně slunce poškozuje kolagen, který udržuje pokožku pevnou a stáhnutou, póry pak ztrácejí oporu a otevřou se, čímž vznikají černé tečky, které mohou být přítomné celý život. Kromě toho slunce snižuje regenerační schopnost kůže, a tak zvyšuje riziko vzniku jizev po akné.
 • Čokoláda způsobuje akné – všeobecně kakao akné nezpůsobuje Problémem je cukr, jenž se nachází v mnohých čokoládách ve velkém množství. Proto si vybírejte kvalitní čokoládu s obsahem kakaa 70 % a více.
 • Akné je problém teenagerů – hlavně u žen dochází k častému výskytu akné i v dospělosti v důsledku působení hormonů.
 • Make-up zhoršuje akné – kosmetické firmy mají v nabídce make-upy určené právě pro aknozní pleť. Nicméně vyhnout byste se měli tuhým a mastným make-upům, které pleť zatěžují.
 • Zubní pasta léčí – pasta sice vysušuje pupínky, na druhé straně může pokožku podráždit a způsobit jiné vyrážky, což znamená, že se jeden problém vymění za jiný.
 • Černé tečky jsou špínou v pórech – to, že jsou tečky černé, není v žádném případě způsobeno nečistotami, ale chemickými procesy v průběhu ucpání pórů.
 • Hydratační krémy způsobují akné – hydratování pleti je důležité, proto je potřeba používat lehké hydratační krémy určené pro aknozní pleť. Dehydrovaná pleť produkuje více mazu, který ucpává póry, než hydratovaná.
 • Chlorovaná voda zlepšuje akné – chlor pupínky vysuší, ale také může pokožku podráždit, což způsobuje zvýšenou tvorbu akné.

A jaké jsou vaše zkušenosti s problematickou pletí?

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách