Zpět na články

Miminka a cestování – co sbalit, kdy cestovat

Miminka a cestování - co sbalit kdy cestovat

Rozhodli jste se vzít na dovolenou miminko a přemýšlíte, zda to nebude příliš náročné, jak ji naplánovat, co všechno zajistit a co vzít s sebou? Zde je několik rad, jak zvládnout a opravdu si užít rodinnou dovolenou.

„Pokud jste před cestou ve stresu, dítě to cítí a také se tak během cesty chová“

Odborníci se shodují na tom, že delší cesty s novorozenci do 3 měsíců se vůbec nedoporučují. Novorozenec je adaptovaný na domácí prostředí, zvuky, vůně, barvy, potřebuje klid, častý a pravidelný spánek, časté krmení a přebalování, má své hygienické rituály, nemá dostatečně vyvinutou termoregulaci a je náchylnější k infekcím. Proto cestovat s novorozencem a kojencem do 3 měsíců není vhodné. Pokud však přece potřebujete vyrazit, cestu je třeba naplánovat předem, zejména v závislosti na věku dítěte. Je třeba vhodně zvolit dopravní prostředek a cílovou destinaci. Kolem tří měsíců je zdravé dítě již vhodným kandidátem na cestování.

Na cestu si musíte naplánovat dostatečně dlouhou dobu. Cesta, která za normálních okolností trvá pouze několik hodin, vám s miminkem může zabrat i dvakrát tolik času než jste plánovali. Důležité je, abyste cestovali v klidu, bez stresu a časové tísně. Pokud jste před cestou ve stresu, dítě to cítí a také se tak během cesty chová. Cestu musíte přizpůsobit potřebám vašeho děťátka. Jelikož monotónní cesta autem uspává, některé děti prospí většinu cesty, jiné ale nespí vůbec, reagují na okolní vzruchy a změnu prostředí, další mohou celou cestu proplakat.

Výhodou během cestování je, pokud je dítě kojené. V takovém případě máte „stravu“ vždy s sebou. Během cesty, i v místě pobytu. Navíc kojení může dítě uklidnit ve stresové situaci, je spokojené tam, kde je s ním jeho máma. Tento způsob cestování ale klade větší nároky na komfort kojící maminky. Maminka by se na delší cestu měla vydat až po skončení šestinedělí. Důležité jsou dostatečně časté přestávky na osvěžení, matka musí přijímat dostatek tekutin, vhodné jsou i krátké procházky během zastávek.

Pokud dítě pije zadělávané mléko, nachystejte si na cestu vše, co potřebujete. Pokud už je ve věku, kdy ho přikrmujete (od 5 – 6 měsíců), nezapomeňte si s sebou vzít všechny potřebné věci. Převařenou teplou vodu na dělání kaší nebo mléka si můžete vzít s sebou v termosce. Pokud máte s sebou hotové jídlo, můžete poprosit obsluhu na pumpě nebo v motorestu, aby vám ho přihřáli, případně vzít s sebou cestovní ohřívač na láhve nebo termo-obaly. Pro přípravu mléka či kaše je třeba si vzít dávkovač. Mějte po ruce dostatek plen, ubrousků a papírových kapesníků.

Někdy však i přes jakékoliv dokonalé přípravy, dovolená s takto malým dítětem nemusí být pro vás opravdovou dovolenou. Dítě může onemocnět, mít teplotu, bolesti bříška, průjem, některé děti nemusí nést dobře ani cestu, ani pobyt v cizím prostředí. Děťátko celou cestu propláče, v místě pobytu nebude chtít usínat, bude neklidné, podrážděné a plačtivé. A namísto odpočinku a ležení na pláži strávíte celé dny krmením, přebalováním a tišením děťátka.

Děti od 3 měsíců jsou již pohyblivější. Některé se plazí, jiné už chodí po čtyřech. V tomto období je velmi pravděpodobné, že dítě už nebude chtít cestovat autem ve vajíčku v pololeže, bude se hemžit, snažit pohybovat a budete muset věnovat zvýšené úsilí zábavě dítěte během cesty. Dvouleté děti velmi rády objevují svět. Mají už problém sedět. Stále však mají větší potřebu spánku než starší děti. Strava je ještě přizpůsobena jejich věku, proto musíte stále počítat s kašičkami, dětskými jídly, případně s děláním mléka a všemi potřebami na přípravu stravy. V některých případech to může být jednodušší, protože některé děti snědí už i přizpůsobenou stravu dospělých. Obecně však platí, že potřebují hodně pozornosti a dohledu. Děti od 3 již mají stabilnější režim. Pokud jste s dítětem pravidelně cestovali už v nižším věku, nebude mít pravděpodobně problém zvládnout i delší a náročnější cestu. Dítě můžete během jízdy zabavit přehrávači na pohádky, čtením knížek, vymýšlením příběhů, různými hrami, sledováním krajiny a zvířat, počítáním nadjezdů, aut, motorek. Na cestu si můžete obstarat speciální hračky do auta, které jsou navrženy tak, aby v případě nárazu dítě neporanili. Většina hraček píská, cinká nebo vydává různé zvuky, které vaše děťátko dokáží zabavit.

Vhodné je naplánovat přesun na období přirozeného spánku vašeho děťátka – například odpoledne, když dítě po vydatném obědě snadněji usne.
S otevíráním oken musíte být opatrní, neboť dítě může v průvanu lehce prochladnout. Vhodnější je použít klimatizaci, abyste mohli kontrolovat teplotu v autě. Na okna umístěte stínidla, aby na dítě nesvítilo přímé slunce a nedošlo k přehřátí organismu
Dítě vždy převážejte v dětské autosedačce. A to i na krátké vzdálenosti. Když cestujete dva, umístěte dítě do dětské sedačky na zadní sedadlo a zkontrolujte, zda je sedačka správně umístěna a připevněna. Pokud cestuje autem jen jedna osoba, doporučuje se umístit dítě vedle sebe na sedadlo ve směru jízdy a zároveň vypnout airbag na straně spolujezdce. Takto máte o dítěti lepší přehled. Nenechávejte nic v prostoru nad zadními sedadly. Při prudkém brzdění mohou předměty dítě zranit. Když máte dítě v autě v náručí, při nárazu ho nedokážete udržet.

Při výběru lokality je velmi důležité myslet na blízkost tamní kultury našim hygienickým zvyklostem, na stravovací návyky v dané zemi, na potřebu dalšího doporučeného očkování a na dostupnost a kvalitu zdravotnických služeb. Pro rodiny s malými dětmi jsou vhodnější pobytové dovolené. Už samotné cestování je pro dítě velká změna, se kterou se musí organismus vyrovnat. Pokud dítě dobře zvládá aklimatizaci, můžete si doplatit i krátké fakultativní výlety.

Cestování s miminkem je oproti cestování se staršími dětmi určitě náročnější. Bez ohledu na věk dítěte však při cestách do zahraničí platí – každé dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Stejně je důležité myslet na základní lékárničku, která by měla obsahovat léky na snižování teploty, léky proti bolesti, kapky do nosu, ucha, sirupy na kašel a léky proti průjmu. Vhodné je mít po ruce i mast s antialergickým účinkem, kdyby děťátko uštkl hmyz. Nesmíme zapomínat ani na krémy na opalování a promašťování kůže.

Rodinná dovolená má své kouzlo a navzdory náročným přípravám, balení a cestování přináší jedinečné a nezapomenutelné zážitky pro vaše děti a také pro vás samotné. Proto se netřeba bát a vzhůru na cesty. Nezapomeňte si pořádně užít tyto kouzelné momenty v přítomnosti vašich dětí.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách