Zpět na články

Jak na správné čištění suché pleti

Jak na správné čištění suché pleti

Šetrné čištění a péče o suchou pokožku

Suchá pleť se může projevovat různými způsoby, nejčastější je typická hrubost a drobné prasklinky, které mohou vést až k pocitu neustálého napětí či svědění. Tyto příznaky se liší v závislosti na intenzitě vysušení, ročním období nebo na lokalizaci na těle a obličeji. Projevy suché pokožky trpí značná část populace, a dokonce i ti, kteří mají pleť spíše mastnou, mohou v určitých obdobích trpět projevy suché pleti.

Příčinou suché pokožky je nedostatečné vytváření kožního mazu. Kůže se postupně ztenčuje, napíná a stává se křehkou.

Co způsobuje vysušení pleti?

Příčin a faktorů způsobujících vysušení pokožky je spousta, vybrali jsme proto pro vás ty nejzávažnější:

[insert_quote text=“Při suché pleti je důležitá, ale často opomíjená strava a správný pitný režim.“]

 • Stárnutí – pokožka se postupně vysušuje, ztrácí výživu a začínají se tvořit vrásky.
 • Špatná volba kosmetiky a hygienických přípravků – agresivní mýdla a čisticí přípravky, které obsahují chlor.
 • Kosmetické přípravky s obsahem alkoholu.
 • Nadměrné sprchování, mytí pokožky zejména v horké vodě.
 • Nedostatečná hydratace pleti – nedostatečný příjem tekutin.
 • Pobyt v místnostech s klimatizací nebo topením (ve veřejných prostorech bývají klimatizace navíc často neudržované a obsahují obrovské množství prachu i bakterií).
 • Vliv počasí – vítr a nízká vlhkost, nebo naopak příliš časté opalování.
 • Kouření – asi není potřeba dodávat, že má obrovský vliv na tvorbu vrásek.
 • Nedostatek zdravých tuků a vitaminů ve stravě.
 • Suchá pleť může signalizovat i závaznější onemocnění – např. onemocnění ledvin nebo cukrovku.
 • V neposlední řadě také dědičnost.

Jak pečovat o suchou pokožku

S čištěním suché pleti to není dobré přehánět, stačí dvakrát denně. Používejte jemné zvlhčující přípravky, které nenaruší ochrannou vrstvu pokožky, a snažte se vyhnout vodě. Krémové čisticí přípravky mají nejjemnější složení a jsou určené především pro normální až suchou pleť. Při extrémně suché pokožce vyzkoušejte čisticí oleje, které pleť hydratují. Dále na noc používejte mastnější krémy a na den spíše krémy se zvýšenou hydratací. Vhodné jsou krémy, které obsahují vitamin A (retinol) a vitamin E, ceramidy, a krémy s obsahem kyseliny hyaluronové. V zimním období používejte místo krému olej (například kokosový – jako benefit i krásně voní!). Vyhněte se kosmetickým přípravkům s obsahem alkoholu, který pleť výrazně vysušuje. Peeling na pokožku? Ano, ale pouze dvakrát měsíčně. Odstraní odumřelé buňky a vytvoří prostor pro nové, zdravé buňky. Protože voda pleť vysušuje, vyměňte horkou koupel za o něco chladnější sprchu. Pokud se nechcete vzdát vany, přidávejte do vody koupelové olejíčky.

Co suché pleti prospívá

Při suché pleti je důležitá, ale často opomíjená strava a správný pitný režim. Pokožku je potřeba hydratovat nejen zvenčí, ale i zevnitř. Denně proto nezapomínejte pít – alespoň dva až tři litry, nejlépe čistou vodu nebo minerálku. Káva a slazené nápoje mohou dehydratovat, takže to s jejich konzumací nepřehánějte. Dále by ve správném jídelníčku neměl chybět dostatek zdravých tuků, které jsou obsaženy např. v avokádu, oříškách nebo rybách.

Pozor na sluníčko a suchý vzduch

Vyvarujte se pobytu v prostředí se suchým vzduchem, a pokud není jiná možnost, sáhněte po zvlhčovači vzduchu. Pokud se chcete slunit, nezapomínejte používat kvalitní kosmetiku s vysokým ochranným faktorem, která pleť zároveň hydratuje.

Suchá pokožka vyžaduje stálou a cílenou péči. Pokud budete dbát našich zásad a vyvarujete se negativních faktorů, které suchou pokožku zatěžují, vaše pleť vám poděkuje a zlepšení poznáte na vlastní kůži.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách