Zpět na články

Jak denně ošetřovat pleť s nedokonalostmi?

Denní péče o citlivou pleť s akné

Ohledně denního ošetření pleti již bylo napsáno mnoho rad a doporučení. Problematická citlivá pleť s nedokonalostmi nicméně vyžaduje specifickou péči. V první řadě je nutné připomenout, že kosmetické ošetření je vhodné pouze pro zdravou pleť a u vzniku nebo zhoršení těžkostí je potřeba být u ošetření pleti velmi opatrný.

Příznaky problematické a aknózní pleti

Aknózní a problematická pleť s nedokonalostmi je velmi častý stav pleti, který obvykle začíná v pubertě, kdy děvčata i kluci zažívají hormonální změny, ale problémy mohou přetrvávat až do pozdní dospělosti. V dospělosti se objevují zejména u žen, které trápí akné i v pozdějším věku, především v době těhotenství nebo menstruace. Problematická pleť se nejčastěji vyskytuje na obličeji, ramenou, zádech a hrudníku, protože na těchto místech se vytváří nejvíc mazu.

Zhoršení stavu citlivé pleti s nedokonalostmi

Hlavní příčiny akné bývají hormonální nebo genetické. Existují však další faktory, jež stav pleti s nedokonalostmi prokazatelně zhoršují.

Jsou to například:

  • Strava bohatá na sacharidy
  • Nadměrné pití mléka a konzumace mléčných výrobků
  • Kouření
  • Používání nevhodných kosmetických přípravků, které ucpávají póry
  • Nošení těsného oblečení, které zvyšuje pocení a tření o pokožku

„Při mírných formách akné je důležité pravidelné každodenní čištění, tonizace a hydratace. Výsledky se mohou projevit teprve po několika týdnech, proto buďte trpěliví a nevzdávejte se.“

Každodenní ošetřování akné

Na kůži postižené akné jsou vidět často dvě zdánlivě protichůdné tendence. Na jedné straně je mastná a leskne se kvůli nadbytku kožního mazu na povrchu. Na straně druhé vlivem agresivní léčby a nevhodného ošetření je často dehydrovaná, suchá a loupe se.

Odbornou pomoc lékaře nebo dermatologa vyžadují středně těžké až těžké formy akné, mírně komedonální akné lze často léčit i bez medikamentů. Důležité je pravidelné každodenní čištění, tonizace a hydratace. Výsledky se mohou projevit teprve po několika týdnech, proto buďte trpěliví a nevzdávejte se. Pro aknózní pleť je pravidelné čištění nutností!

Kosmetické přípravky, které čistí a pečují o problematickou a aknózní pleť, lze zakoupit v drogerii nebo v lékárně. Jsou to například čisticí gely, tonika, micelární vody a hydratační krémy. Používají se k ošetření postižených oblastí, ať už se jedná o obličej, hrudník, ramena, nebo záda. Kromě krémů a gelů určených k péči o aknózní pleť existují také výrobky, jež mohou projevy akné zakrýt.

Kosmetické výrobky mohou obsahovat účinnou protizánětlivou látku, lokální antibakteriální látky, karnitin, jenž snižuje vylučování mazu, anebo kyselinu mléčnou jako keratolytickou složku. V případě citlivé pleti používejte hypoalergenní kosmetiku, která je určena k péči o citlivou pleť s nedokonalostmi. Vyhněte se používání příliš vysušujících pleťových vod a čisticích tonik s vyšším obsahem alkoholu.

Obecně platí:

  • Je potřeba se vyhnout neodbornému vytlačování zanícených vyrážek i nezánětlivých projevů akné. Dotýkání se a vytlačování pupínků a vřídků jejich stav zhoršuje. Obraťte se raději na kosmetičku.
  • Používejte raději vlažnou vodu než příliš horkou nebo velmi studenou.
  • Používejte sluneční ochranu vyvinutou pro potřeby mastné a aknózní pleti.
  • Také pleť se sklonem k akné potřebuje hydratovat. Upřednostněte krém bez olejů. Hydratace urychluje léčbu problematické pleti a pomáhá předcházet vzniku jizviček.

Zhoršení citlivé pleti s nedokonalostmi

Navzdory vyloučení látek, jež nejčastěji způsobují alergii, jako jsou parfémy, kathon, parabeny, barviva, lanolin a jiné látky, mohou kosmetické výrobky obsahovat jiné složky, například výtažky rostlin, které mohou být potenciálně alergeny. Všechny kosmetické přípravky během ošetřujícího režimu mohou zhoršit stav citlivé pleti s nedokonalostmi. Nelze zapomínat ani na šampony, kondicionéry, barvy na vlasy, laky na nehty, deodoranty a antiperspiranty, balzámy, oční stíny, řasenky, pudry a opalovací krémy.

K podráždění citlivé pleti může dojít také u běžných domácích prací, jako je uklízení, během pobytu v prašném prostředí nebo při práci s chemickými látkami. Je potřeba se vyhýbat místům, kde je pleť vystavována dýmu nebo nečistotám. Také během léta a při slunění může dojít k podráždění pokožky, kdy faktorem zhoršení může být jednak opalovací krém – možná alergizace, nedostatečné množství přípravku, nesprávně zvolený UV faktor – jednak nadměrné slunění. Nelze zapomínat, že k zhoršení může vést i užívání některých léků nebo pylové a jiné alergeny z prostředí. A nakonec zdravá strava, zdravý životní styl a psychická pohoda přispívají také k zdraví pleti.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Suchá pleť – 5 nejčastějších mýtů
HYDRATACE A VÝŽIVA
SUCHÁ A CITLIVÁ PLEŤ

Suchá pleť – 5 nejčastějších mýtů

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách