Zpět na články

Dýně a halloween

Dýně není jenom jídlo!

Začal podzim, dýně vykukují na každém rohu a receptů na dýňovou polévku je plný internet. Proč je dýně vlastně tak oblíbená? Kromě toho, že je to velmi zdravá a chutná zelenina, můžete ji použít i jako podzimní dekoraci svého bytu. Chcete se o dýních dozvědět víc? Pak čtěte dál.

Když se řekne dýně…

V terminologii je trochu zmatek. Dýně je lidový název používaný pro některé odrůdy tykve obecné, jejímiž dalšími druhy jsou například cukety a patizony. V angličtině dýně najdete pod názvem pumpkin nebo squash. V našich končinách se nejčastěji setkáváme s dýní hokkaido, muškátovou, máslovou a špagetovou dýní. Bez ohledu na variantu je dýně úžasně zdravá pochoutka. Proč?

Z většiny je tvořena vodou, takže má minimum kalorií, což potěší všechny dietáře. Kromě vody obsahuje ale i nezanedbatelné množství betakarotenu, dál hořčík, draslík, sodík a železo, důležité minerály pro naše tělo. Dýni snáší bez problémů i malé děti, proto se často podává jako jeden z prvních příkrmů.

„Dýňové pyré je skvělou variantou bramborové kaše jak jako příloha, tak v zapečených pokrmech typu pastýřského koláče.“

Zdravá jsou i dýňová semínka. Obsahují mastné kyseliny, vitaminy A, D, B a E, fosfor, zinek a draslík. Skvěle chutnají samotná, můžete je opražit s oblíbeným kořením nebo přidat do salátu či müsli. Lisuje se z nich vynikající olej, který se také hodí do salátů. Ten nejlepší je původem ze Štýrska.

Věnoval vám soused dýňové přebytky ze zahrádky? Nebojte se, že byste je nestihli spotřebovat. Dýně jsou velmi odolné, v chladu vám vydrží týdny a pyré se dá i zamrazit.

Co s dýní v kuchyni?

Polévka je klasika. Její zářivě oranžová barva je potěchou i pro oko. Můžete ji ozvláštnit zázvorem, kokosovým mlékem nebo trochou chilli a pokapat dýňovým olejem. Dýňové pyré je skvělou variantou bramborové kaše jak jako příloha, tak v zapečených pokrmech typu pastýřského koláče. Původně to bylo jídlo chudých: směs mletého masa se zeleninou pokrytá pyré a zapečená v troubě.

Dalším vděčným a variabilním receptem je plněná pečená dýně. Jako náplň můžete použít všechno možné: mleté maso, sýr, slaninu, těstoviny, fazole, zeleninové směsi atd. Nebo dýni nakrájejte na kostičky a pečenou přidejte do podzimních salátů s dýňovými semínky a čerstvým sýrem. V kombinaci s další zeleninou se dýně uplatní v kari a různých guláších.

Dýni využijete i ve sladkých receptech. Pyré přidejte do těsta na muffiny, výborně si rozumí s perníkovým kořením. Oblíbená je dýňová variace na cheesecake. Zkuste také klasický americký „pumpkin pie“ neboli dýňový koláč.

Dýně = Halloween? Nejen to!

Vyřezávaná oranžová dýně je pevně spojena se svátkem Halloween, který si v posledních letech našel fanoušky i u nás. Halloween se slaví v předvečer svátku všech svatých. Vznikl v Irsku a slaví se zejména v anglicky mluvících zemích. Děti se převlékají do strašidelných kostýmů a chodí koledovat od domu k domu. Hororově vyzdobené jsou i domácnosti a jednou z tradičních dekorací je právě dýně s vyřezaným obličejem a svíčkou uvnitř. Hladké plody můžete také pomalovat nebo polepit knoflíky, třpytkami nebo listy, přidělat vlasy z vlny a klobouk z papíru.

Dýně jsou pěknou dekorací i bez děsivých motivů. Barevná škála dýní se pohybuje od oranžové přes žlutou a zelenou, ale dají se najít i opravdu zajímavě žíhané kousky. Poohlédněte se na trzích a určitě objevíte krásný základ podzimního aranžmá. Dýni můžete postavit do květináče a obklopit ji listy, šípkovými větvičkami a ořechy. Nebo zkombinujte víc menších, různě zbarvených dýní.

Jak vidíte, dýně je opravdu variabilní zelenina. Pochlubte se v komentářích svými podzimními dekoracemi! Můžete se také navzájem inspirovat novými dýňovými recepty.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Zázrak jménem bambucké máslo

Zázrak jménem bambucké máslo

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách