Zpět na články

Dětská imunita v podzimním období

Dětská imunita v podzimním období

„Pravidelný pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu, tělesná výchova, sportování, otužování ale i dostatečný odpočinek a kvalitní spánek patří také k účinným způsobům prevence.“

S příchodem podzimního období je lidský organismus vystaven větší zátěži než jindy. S poruchami imunity a tedy překonáváním různých infekcí a nemocí bojují především nejmenší děti, které se poprvé dostávají do většího kolektivu ve školkách. Náchylnější na různé infekce a virózy jsou i školáci, kteří se do dětského kolektivu vracejí po prázdninách. Dětský kolektiv je totiž ideálním prostředím pro šíření nejrůznějších infekčních onemocnění. Když se k tomu přidá i sychravé počasí, které k nástupu podzimu a zimy patří, dostává imunitní systém pořádně zabrat. Nemoc nejsnáze propukne u vašich malých ratolestí, ale nezřídka onemocní i členové celé rodiny, mnohokrát zejména prarodiče. Přestože si děti takto budují a rozvíjejí obranyschopnost svého organismu, je důležité uhlídat určité hranice a namáhanému imunitnímu systému napomoci.

Imunitní systém člověka se nejvíce rozvíjí v kojeneckém, batolecím, předškolním a školním věku. Každé takové období má své zvláštnosti, a s tím souvisí i citlivost na určité nemoci a infekce. Fungování imunitního systému dítěte je ve velké míře dáno geneticky, ale zásadní roli hraje i životospráva, strava, prostředí nebo rodina. Základem pro dobře fungující imunitní systém je výživa, důkladná, ale nepříliš přehnaná hygiena v rodině a v kolektivech, v nichž se dítě pohybuje, přiměřená fyzická aktivita, psychická pohoda dítěte a dostatečný odpočinek a vydatný spánek.

Výživa

Podle nejnovějších poznatků je jedním z nejdůležitějších orgánů budování imunity střevní trakt. Střevní mikroflóra má zásadní význam pro rozvoj imunitního systému dítěte. K prvnímu osídlení dochází bezprostředně po porodu. Složení naší mikroflóry je ovlivněno kojením a následnou stravou, ve které by neměly chybět prebiotika v podobě vlákniny a probiotika, takzvané dobré bakterie. Ty optimalizují složení střevní mikroflóry a přispívají tak k obranyschopnosti organismu, a to zejména při zátěži. Rodiče by měli svým dětem pravidelně do jídelníčku zařazovat ovoce a zeleninu – potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a stopové prvky, které přispívají ke správnému fungování imunitního systému. Strava dítěte by měla být pestrá a vyvážená.

Hygiena

Tak jako při všem v životě, tak i při hygieně platí, že každý extrém škodí. Již základní hygiena umí být účinnou prevencí vůči mnohým infekčním onemocněním. Naopak přehnaná hygiena umí nadělat mnoho škod. Imunitní systém dítěte je od narození stimulován kontaktem s různými patogeny, zejména viry a bakteriemi ale nezřídka i různými parazity. Zároveň je velmi důležité, aby k těmto kontaktům docházelo. Pouze při nich je stimulován imunitní systém dítěte, které si takto buduje svou obranyschopnost. Absolutní izolace dítěte od přirozených patogenů v prostředí může způsobit problém zejména tehdy, když dítě přijde do kolektivu, ve kterém před nimi není chráněno, imunitní systém je nezná a protože dítě nemá dostatečně vyvinutou obranyschopnost, neví adekvátně a rychle zareagovat a vyvine se u něj onemocnění.

Fyzická aktivita a psychická pohoda

Pravidelný pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu, tělesná výchova, sportování, otužování ale i dostatečný odpočinek a kvalitní spánek patří také k účinným způsobům prevence a to nejen v podzimním a zimním období, ale během celého roku. Je důležité, aby bylo dítě odmalička vedeno k takovým návykům. Důležitou roli hraje i psychika – dítě přichází z domácího prostředí do kolektivu neznámých dětí s různými návyky, z různého sociálního prostředí, různého zdravotního stavu. Když dítě nastoupí do školky nebo do školy, ze dne na den se musí vyrovnat s novým životním stylem, být samostatnější, umět se samo obléci, najíst či uložit se k spánku. To vše vytváří vědomý nebo podvědomý stres a má na imunitní systém dítěte velký vliv. S adaptací na nový režim by dítěti měly pomoci zejména rodiče, ale přispět mohou i pracovníci školek a škol.

Před návštěvou pediatra vás nakonec nemusí ochránit ani všechno o čem jsme psali výše, ale při dodržování uvedených rad, můžete výrazně pomoci posílit imunitní systém vašeho dítěte a tak výrazně napomoci snadnějšímu průběhu případného onemocnění, rychlejší rekonvalescenci a návratu zpět do školky nebo školy.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách