Zpět na články

Atopická pokožka u dětí

Jak se u dětí projevuje atopický ekzém?

Nejdříve si povíme, co je to atopický ekzém. Jde o suchou a podrážděnou kůži, která výrazně svědí, někdy může být až bolestivá. Je to chronický zánět kůže, který má dvě hlavní příčiny:

1) Atopie – vrozená a dědičná přecitlivělost imunitního systému na určité látky, předstupeň alergie.

2) Porucha v tvorbě ochranné kožní bariéry, taktéž vrozená.

Dětský ekzém

Atopický ekzém je jedno z nejčastějších kožních onemocnění. Říká se mu také dětský ekzém, protože se objevuje převážně v dětském věku. V současnosti atopickým ekzémem trpí kolem 15 % dětí ve věku do šesti let a jejich počty pozvolna narůstají. Jedná se o dědičné onemocnění. Pokud je pouze jeden z rodičů nositelem atopických genů, pravděpodobnost přenosu na dítě je kolem 50 %. Pravděpodobnost, že se atopie u dětí projeví, je 15% i v případě, že jsou jejich rodiče v tomto směru zcela zdraví.

„Prozatím se atopický ekzém nedá zcela vyléčit, ale pokrok v medicíně umožňuje atopické projevy velmi dobře zvládat a zajistit, aby dítě žilo plnohodnotným životem.“

Nejčastější projevy

Projevy atopického ekzému se mohou vyskytovat na různých místech těla v závislosti na věku pacienta. Nejnepříjemnější formou je forma kojenecká. První příznaky kojenecké formy se objevují mezi druhým a čtvrtým měsícem věku dítěte, a to především ve tváři a na bradičce, postupně se šíří na krk, hlavu, trup a na končetiny. Kůže je velmi zarudlá, suchá, zhrubělá a silně svědí. Svědění vede u takto malých dětí k záchvatovitému škrábání a často se tímto způsobem do kůže dostává infekce. U dalších forem atopického projevu se ložiska ekzému postupně přesouvají do loketních a podkolenních jamek, na šíji, krk, hřbety rukou a nohou, kolena a zápěstí. I v tomto období je hlavním příznakem záchvatovité svědění, zarudlost a suchost kůže. Ekzém se obvykle špatně a dlouho hojí a často se zase navrací.

Existuje účinná léčba?

I poté co příznaky odezní, je kůže atopických dětí suchá a podrážděná. Prozatím se atopický ekzém nedá zcela vyléčit, ale pokrok v medicíně umožňuje atopické projevy velmi dobře zvládat a zajistit, aby dítě (pacient) žilo plnohodnotným životem. Stěžejní roli při zvládání nežádoucích projevů atopie hraje péče o ekzematickou pokožku.

Správná péče je základ

Základem péče o ekzematickou pokožku je řádné promazávání kůže, a to nejen samotných problémových ložisek ekzému, ale celého těla. Tímto promazáváním doplňujeme tuky a vodu a docílíme, aby pokožka byla zdravější a vláčnější. Promazávání pokožky provádíme i v obdobích, kdy je atopický ekzém v klidové fázi.

Kromě léčby doporučené kožním lékařem a trpělivého promazávání pokožky dítěte je možné předcházet zhoršování atopického ekzému i dodržováním životosprávy a tzv. režimových opatření. Sem patří:

  • Správná výživa

Je-li to možné, kojit alespoň půl roku po narození a dávat dítěti hypoalergenní (nedráždivé) potraviny.

  • Správná hygiena

Omezit každodenní koupání, aby se pokožka co nejméně vysušovala. Dítě bychom měli raději sprchovat ve vlažné vodě a ihned po šetrném osušení ručníkem kůži opět promazat.

  • Správné oblékání

Volit oblečení tak, abychom zabránili nadměrnému pocení. Vždy bychom měli dát přednost nedráždivým přírodním materiálům, jako je bavlna. Při praní je dobré vyvarovat se dráždivých pracích prostředků a dětské prádlo dobře vymáchat.

  • Správné prostředí

Udržovat vlhkost vzduchu v rozmezí 40–60 % relativní vlhkosti. A snažit se v domácnosti snížit výskyt nejběžnějších alergenů: roztočů (v ložním prádle, kobercích, závěsech), domácích zvířat, pylů a plísní.

Pomocí těchto rad a doporučení je možné atopický ekzém u dětí udržovat v klidné fázi. Není to lehká diagnóza, ale dá se zvládat dodržováním základních zásad a pozitivním přístupem k tomuto onemocnění.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách