Zpět na články

10 zimních mýtů v péči o pleť

Mýty a fakta o péči o pleť v zimě

Lednové mrazy udeřily a pocítila to i vaše pokožka? Určitě bude lepší vybrat pořádně mastný krém. Ochranný faktor? Ten v zimě přece není potřeba, vždyť je pořád pod mrakem. Kůže na obličeji trochu pne, na to bude nejlepší dát si večer horkou sprchu a vypít hodně vody… A to je jen několik z oblíbených mýtů, které se tradují o zimní péči o pleť. Proberme je jeden po druhém.

1. Krém s SPF není v zimě potřeba

Nejnebezpečnější mýtus, proto ho vyvrátíme hned na začátku. Krém s ochranným faktorem je potřeba po celý rok a v jakémkoli počasí. Nezáleží na tom, jestli je zataženo nebo ne. UVB paprsky jsou čím dál silnější kvůli oslabené ozonové vrstvě a mraky nezastaví ani UVA paprsky. Právě ty způsobují předčasné vrásky. I v zimě tedy používejte krém alespoň s faktorem 15.

Tip: Na hory se vybavte krémem s ještě silnějším ochranným faktorem. Se stoupající nadmořskou výškou totiž stoupá i intenzita slunečního záření.

2. Čím hutnější krém, tím lépe

Kdy jindy se rozmazlovat bohatými hutnými krémy a másly než v zimě, že? Nic proti tomu, jen nepodléhejte mýtu, že tyto krémy přispívají k lepší hydrataci. Aby krém dobře hydratoval, nemusí být hutný. Naopak, častá aplikace příliš mastného krému způsobí, že se kůže nemůže efektivně zbavovat odumřelých buněk a bude působit mdle.

Hydratace zevnitř nenahradí vnější péči, kterou je potřeba pleti poskytovat zejména v zimě. Nezapomínejte proto na krémy na obličej i tělo.

Tip: Chcete-li koncentrovanější péči, zkuste pod běžný krém aplikovat sérum. Séra obsahují mnoho prospěšných látek a přitom jsou lehká.

3. Mastná pleť nepotřebuje hydratovat

Mrazivý, suchý vzduch vysušuje všechny typy pleti, protože narušuje ochrannou vrstvu, která brání kůži před škodlivými vlivy a udržuje vlhkost uvnitř. Proto nezapomínejte na pravidelnou hydrataci, i když vaše pokožka na obličeji není napnutá. Pokud se vaše pleť nadměrně mastí, důkladnou hydrataci zajistí i velmi lehké krémy a gely.

Tip: Tváře se vysuší rychleji než čelo, nos a brada. Používejte na ně výživnější krém.

4. Peeling v zimě škodí

Jakmile se ochladí, vyhýbáte se peelingu jako čert kříži? Vůbec to není nutné, ba naopak. I v zimě potřebujete pokožku zbavit odumřelých kožních buněk a nečistot, aby se neucpávaly póry. Důležité je vybrat jemný přípravek, který toto všechno splní a zároveň nepodráždí. Pleť pak bude ochotněji vstřebávat výživné látky z krémů a sér.

Tip: Je-li vaše pleť po peelingu napjatá, naneste hydratační masku. Ingredience na její přípravu najdete i doma.

5. Balzám na rty: pomáhá, nebo škodí?

Kolem péče o rty koluje mýtů hned několik. Milovníci balzámů nevystrčí nos bez pořádného nánosu, odpůrci tvrdí, že častá aplikace balzámu rty naopak vysušuje, protože si na něj zvyknou. Na oba názory existuje stejná odpověď: záleží na typu balzámu. Sáhněte po neparfémovaném nebarveném přípravku s přírodními oleji, například bambuckým nebo kakaovým máslem. Vyhněte se balzámům s obsahem minerálních olejů.

Tip: Loupou se vám rty? Dopřejte jim jemný peeling a teprve potom je natřete balzámem.

6. Není nad horkou sprchu

Pobyt v horké vodě může být po promrzlém dni balzámem na duši, ale pro pokožku je to katastrofa. Máte-li pocit, že horká voda a pára musí vaší pleti vlhkost přidat, opak je pravda. Příčinou je roztažení cév, kvůli kterému pak vlhkost uniká skrz epidermis, což je nejsvrchnější vrstva kůže. Božskému proudu horké vody se tedy vystavujte co nejkratší dobu.

Tip: Vyhněte se vysoce parfémovaným mýdlům, která k vysušení ještě přispívají.

7. Pro hydrataci pleti stačí pít hodně vody

Ačkoli je dostatečný pitný režim nezbytnou podmínkou pro zdraví celého těla, pokožku nevyjímaje, je omyl se domnívat, že pro hydrataci pleti stačí pít hodně vody. Jakmile dosáhne pokožka určité úrovně hydratace, je jedno, kolik vody navíc vypijete. Hydratace zevnitř nenahradí vnější péči, kterou je potřeba pleti poskytovat zejména v zimě. Nezapomínejte proto na krémy na obličej i tělo.

Tip: Zkuste nanést krém hned po sprchování na ne zcela osušenou pokožku. Pomůžete jí tak udržet více vlhkosti.

8. Funkční oblečení je v zimě nutnost

Reklamy na funkční oblečení se na vás hrnou ze všech stran a vy máte pocit, že bez všech těch membrán a speciálních vrstev nemůžete přežít zimu? V mrazivém počasí byste se měli oblékat rozumně a vrstvit tak, abyste mohli jednotlivé vrstvy přidávat a ubírat podle potřeby. Bez umělých materiálů se ale v klidu obejdete. Polyester a nylon mohou způsobit vyrážku a ucpané póry, a zejména vrstva přímo na těle by tedy měla být z přírodních materiálů.

Tip: Při natírání zklidňujícím krémem myslete i na krk a dekolt, mohou být podrážděné od límců, zipů a šál.

9. Pleť ošlehaná větrem vypadá zdravě

Červené tváře = symbol zdraví. Oblíbený mýtus, který se dědí z generace na generaci. Tvářičky jako jablíčko mají ve skutečnosti na svědomí popraskané kapiláry pod kůží. V lepším případě budete „zářit“ jen dočasně, v horším případě zarudnutí zůstane. Tomuto trvalému začervenání se říká rosacea. Jak se mu vyhnout? Pořádně se před pobytem venku namažte a nezapomínejte na čepici a šálu, které vaše tváře alespoň částečně ochrání před větrem.

Tip: Zklidňující balzám nebo krém naneste i po návratu domů. Pomůžete pleti rychleji se dostat do normálu.

10. A není tedy lepší zůstat vevnitř?

Není. Přetopené místnosti a klimatizace pleti nesvědčí o moc více. Čerstvý vzduch vaše tělo a mozek potřebují, bez obav se tedy vydejte na procházku. Doma a v práci se pokuste vzduch alespoň trochu zvlhčit. Můžete investovat do zvlhčovače nebo zvolit starou osvědčenou metodu misek s vodou. Naplňte vodou pár plochých misek, položte je na topení a nechte z nich vodu pomalu odpařovat.

Tip: Máte-li rádi interiérové vůně, můžete přidat pár kapek éterického oleje, například tea tree oil. Ten má dezinfekční účinky a jeho svěží vůně vás vzpruží.

Osvětu máme za sebou, tak nasaďte rukavice, čepici a šálu a vyrazte ven na pořádnou procházku. Až se vrátíte domů s červenými tvářemi, už víte, co máte dělat. A také nám můžete napsat, které pověry se ve vašem okolí pořád drží a o kterých jste dnes naopak četli poprvé.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Test pro Vaší pleť

Udělejte si krátky test a zjistíte, které
produkty jsou pro Vás nejvhodnější

spustit test

Mixa radí

Podívejte se na naši on-line poradnu a najděte odpověď na váš problém.
nechat si poradit
Podívejte se na náš Instagram
zobrazit Instagram
Kosmetiku značky Mixa zakoupíte ve vybraných prodejnách